Veri Kurtarma Nedir ve Size Nasıl Yardımcı Olur?

-Veri-kurtarma nedir
Veri kurtarma nedir?

Kayıp verilerin kurtarılması, bir sabit disk sürücüsü, yarı iletken sürücü, USB, dizüstü bilgisayar veya masaüstü dahili sabit sürücü, Flash sürücü, Bellek veya SD kartlar vb.Dahil olmak üzere depolama ortamlarının gerçekliğinde gerçekleştirilebilir. Farklı depolama aygıtlarının ortak bir noktası vardır. ; aniden arızalanabilecek, hasar görebilecek ya da çalışmayı durdurabilecek ve saklanan tüm verilerin tehlikeye girebileceği bir elektronik ekipman seti taşırlar. Veri kurtarma, yukarıda belirtilen depolama aygıtlarının depolama alanında istenen dosyaları arar ve sürücü çalışmayı durdursa veya normalde erişilemese bile bunları başarıyla kurtarır.

Kurumsal çözümlerimiz ile güvenli ve stabil yapılara sahip olabilirsiniz.

Veri Kaybı Nedir?

Veri kaybının tam anlaşılması senaryosu, kayıp verilerinizi kurtarmak kadar önemlidir. Veri kaybı sözcüğü genellikle kullanıcı tarafından yanlış anlaşılır ve bu nedenle başarısız kurtarma veya kalıcı veri kaybı ile sonuçlanır. Bazen, dosyaları depolanan konumundan silmek, kalıcı olarak kaybolduğu anlamına gelmez. Bunun yerine, sisteminizin geri dönüşüm kutusu klasöründe bulunabilir ve kolayca geri yüklenebilir (geri dönüşüm kutusu klasöründeki dosyalara sağ tıklayın ve ‘Geri Yükle’yi seçin).

Veri kaybı durumları, depolama aygıtlarına erişilememesini içerir veya dosyalar artık sorunlu aygıtta bulunmaz. Veri kaybının yaygın nedenleri arasında sürücünün mantıklı ve fiziksel bozulması yer alır. Bundan sonra, verilerinize erişilemez veya sürücünün kendisine erişilemez hale gelir.

 

Veri Kaybı Nedenleri

Mantıksal başarısızlık

Bu tür bir başarısızlık, çoğu geleneksel ve modern sabit sürücüde ortaya çıkar. Mantıksal hata veya hasarlarda, sürücüye erişemezsiniz, ancak yine de sürücüyü BIOS’ta veya Disk Yönetimi altında görebilirsiniz. Dosya sistemi bozulması, işletim sistemi arızası, kayıt defteri hasarları, mantıksal sabit sürücü arızasında en önemli faktördür ve depolanan içeriğe normalde kullanıcı tarafından erişilmesini önler.

Sorunlu sürücünün iç yapısı sağlam veya hasarsız olduğundan, dikkatli bir şekilde takip edilirse tam veri kurtarma umudu vardır. Verilerinize erişilemeyen depolama aygıtından kolayca geri yükleme konusunda size rehberlik edebilecek programlar veya özel veri uzmanları gibi alternatiflerini arayabilirsiniz.

Fiziksel arıza

Depolama cihazının elektronik ekipmanlarına zarar veren herhangi bir depolama sürücüsünün kalıcı arızasını ifade eder. Bu tür bir arıza, depolama aygıtına erişimi engeller ve değerli dosyalarınızı geri alabilmeniz için veri kurtarma uzmanlarına götürmenizi gerektirir.

Uzmanlar , sorunlu sürücüyü dikkatli bir şekilde tedavi etmek için sınıf 100 temiz oda kullanır ve garantili kurtarma sağlar. 

Veri kurtarma nasıl çalışır?

800-15000 RPM hızında okunurken sabit sürücü plakalarında (metal oksit kullanılarak oluşturulan) saklanan veriler, aktüatör kollarını yazarken, plaka yüzeyinin çok yakın mesafelerindeki verileri okur veya yazar. Arızalı kollar veya plakalar depolanan verilerde kalıcı hasara yol açacak ve böylece kurtarılamaz hale gelecektir. Depolama kapasitesinin artmasıyla birlikte, üreticiler daha küçük sabit disk yüzeyinde daha fazla veri sıkıştırmaya çalışacak ve bu da veri kurtarma işlemini karmaşık ve zaman alıcı hale getirecektir .

Veriler depolama cihazlarından silindikten sonra kalıcı olarak silinmez. Bunun yerine, bazı araçları veya kurtarma hizmetleri kullanılarak görülebilen ve daha sonra kurtarılabilen depolama aygıtı etrafında var olmaya devam edecektir . Veri kurtarma, depolama cihazını (cihazın depolama alanı) derinlemesine taramak ve silinmiş olarak işaretlenmiş tüm girişleri listelemek için güçlü algoritmayı kullanır. Başka bir deyişle, veri kurtarma aracı, depolama aygıtının MBR’sinden (ana önyükleme kaydı) silinmiş veya biçimlendirilmiş dosyaların parçalarını toplar ve kullanıcının gerçek kurtarmadan önce dosyaları önizlemesini sağlar.

Kurtarmaya çalıştığınız dosyaların ciddi şekilde hasar görmesi veya herhangi bir Virüs / Truva Atı dosya başlığı içeriğini değiştirmişse, artık en gelişmiş kurtarma yazılımı tarafından algılanmayacaktır.

Veri kaybını veya felakete yakalanmamak için ipuçları

Sağlanan en son teknolojiler ve araç seti ile veri kaybı durumuyla etkin bir şekilde mücadele edebilirsiniz. Bulut alanı, yedekleme sürücüsü, dosyaları depolamak için dahili OS yardımcı programı vb. Veri kaybını önlemenin yaygın yollarından biridir.

Şirketler, sanal bulut alanını çok miktarda veri depolamayı ve çeşitli sunucularda erişilebilir hale getirmeyi seçebilir, böylece dünyanın herhangi bir yerinden oturarak erişilebilir.

Bir yedekleme oluşturmak ve yedekleme sürücüsü, CD veya DVD’lere veri kopyalamak gibi farklı depolama kanallarına dağıtmak, birincil kaynağa erişilemez veya kalıcı olarak başarısız olsa bile veri kullanılabilirliği olasılığını artırabilir. Düzenli değilse düzenli olarak yedekleme kaynağınızın tutarlılığını kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca, yedekleme sürücüsünün kendisi bozulabileceği veya hasar görebileceği için anında veri geri yükleme şansını artıracaktır.

Desteklenen depolama cihazları

Aşağıdakiler dahil olmak üzere hemen hemen her türlü depolama cihazından veri kurtarma mümkündür:

 • Sabit disk sürücüsü
 • Katı hal cihazı
 • USB
 • Flaş sürücü
 • USB
 • Harici sabit disk
 • SD Kart veya Bellek Kartları
 • Dijital kamera
 • CD veya DVD’ler
 • Akıllı telefonlar
 • Tabletler
 • iPhone’lar
 • Android işletim sistemi
 • Dizüstü
 • Yedek sürücü

Yukarıda belirtilen depolama cihazlarından kaybedilen veriler, etkili veri kurtarma yöntemleri kullanılarak geri yüklenebilir. Farklı depolama cihazlarının, dosyaları kurtarmadan önce Android cihazlar gibi farklı türde veri kurtarma işlemleri gerektirdiğini unutmayın.

Donma yönteminden kaçının

Verilerinizi çalışmayan veya fiziksel olarak başarısız depolama aygıtlarından geri almak için istenmeyen girişimler yapmaktan kaçınmalısınız. Sadece durumu daha da kötüleştirir ve başarılı dosya kurtarma için yeni zorluklar yaratır.

Örneğin, kullanıcı, önemli dosyaları alabilmeleri için arızalı depolama aygıtını dondurucuya bir kez daha erişilebilir hale getirmeye çalışabilir. Bu çalışabilir veya çalışamaz, ancak verilerinizi kalıcı olarak kaybetme konusunda büyük riskler içerir. Dosyalarınızı geri alma umudunuzu canlı tutmak için bu tür girişimlerden kaçınmak daha iyidir.

Son kullanıcı tarafından uygulanan, büyük veri kurtarma endüstrisi liderleri tarafından bildirildiği gibi kalıcı veri kaybına yol açan birçok başarısız veri kurtarma girişimi vardır, arızalı ekipmanı değiştirmek için depolama cihazının kasasını açmak, sürücüyü doğrudan anakartı kullanarak bağlamak için daha iyi erişilebilir, mantıksal sabit sürücü bozulmaları , vb düzeltmek için sabit disk onarım programı uygulamak .

Veri kurtarma ve onarım ile karıştırmayın

Veri kurtarma ve veri onarımı birbiriyle yakından alakalı kelimelerdir, ancak bunlar farklıdır ve tamamen farklı işlemlerle ilgilidir. Kullanıcı dosyaları kaybolduğunda, silindiğinde veya biçimlendirildiğinde ve artık yerde görülemediğinde, daha önce veya başka herhangi bir konumda saklanırsa, kalıcı olarak silinmesi veya kaybolması anlamına gelir. Veri kurtarma yordamını kullanmak dışında kayıp dosyaları yeniden diriltmenin alternatifi yoktur.

Bununla birlikte, Veri onarımı veya dosya onarımı, hasar görmüş veya ciddi şekilde bozulmuş ve sonraki programlar tarafından okunamayan veya açılamayan dosyayı ifade eder. Bu gibi durumlarda, hedeflenen dosyaların bozuk yapısını yeniden oluşturmak ve gerektiğinde okunması ve erişilebilmesi için yeniden kullanılabilir hale getirmek için yeniden oluşturma mekanizması ile birlikte gelen dosya onarım yardımcı programını kullanabiliriz.

Ayrıca kurtarılmamış dosyaların açılmaması gibi kritik bir durumla da karşılaşabilirsiniz. Kurtarılan dosyaların ciddi şekilde hasar görmesi veya kurtarma programının kaybolan dosyaları tamamen kurtarmasını engelleyen başlık içeriğinin üzerine yazılması büyük bir olasılıktır. Bu nedenle, kurtarma programı dosyaların başarılı bir şekilde kurtarıldığını bildirmiş olsa bile bazen kurtarılan dosyalara erişemeyebilirsiniz.

Veri kurtarma sınırlamaları

Veri kurtarma her zaman garanti edilmez ve tamamen dosyanın kaybolduğu veya silindiği durumlara bağlıdır. Basitçe silinmiş veya biçimlendirilmiş dosyalar, virüs / Truva atı programları tarafından üzerine yazılmadığı veya arızalanmadığı sürece kurtarılabilir. Bunun yanı sıra, başarısız veri kurtarmanın çeşitli nedenleri de vardır, bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

 • Ağır hasarlı depolama cihazı
 • Saklanan konum eksik veya kurtarma programı tarafından bulunamıyor
 • Silinen veya kaybolan dosyalar kurtarılamayacak kadar eski
 • Manyetik alanı hasar görmüş fiziksel olarak arızalı depolama cihazı (gerçek dosyanın bulunduğu yer)
 • Verilerin üzerine yazıldı
 • Dosya başlığı bilgilerine erişilemez kılan çok etkilenen dosyalar ve klasörler

Sonuç olarak, açıklanan veri kaybı durumuyla karşılaştıktan hemen sonra sorunlu sürücüyü kullanmayı bıraktıysanız, veri kurtarma iyi çalışır. Başarılı kurtarma şansını artırmak istiyorsanız ve nasıl devam edeceğinizi bilmiyorsanız, veri kurtarma uzmanlarından yardım istersiniz. Buna ek olarak, her zaman zorluğun doğasını iyi anlayabilen ve buna göre çalışabilen verimli kurtarma yazılımı kullanılması önerilir.

Veri kurtarma kapsamı

Veri kurtarma genellikle çeşitli depolama aygıtlarıyla ilgili zorluklarla karşı karşıyadır. Bununla birlikte, güçlü mekanizma ve zengin yetenek ile, en tipik veri kaybı koşullarını bile ele alabilir ve giderir. SSD’ler ve çeşitli boyutlardaki aygıtlar gibi karmaşık depolama aygıtlarından kurtarmayı destekler. Artık 2 TB veya daha yüksek kapasiteli büyük kapasiteli depolama sürücülerinden veri kurtarabilirsiniz.

Veri kurtarma neden her zaman başarılı olmuyor?

Veri kurtarma işleminin, çeşitli nedenlerden dolayı kaybettiğiniz veya sildiğiniz istenen dosyaları kurtarmayabileceğini unutmayın. Başarısız kurtarma işleminin en popüler nedenlerinden biri, ciddi hasarlara neden olan veya son zamanlarda silinen veya biçimlendirilmiş dosyalar hakkındaki bilgileri tamamen kaldıran üzerine yazma işlemidir. Bu,  programın üzerine yazılan dosyaları bulmasını kısıtlar ve böylece verileriniz sonsuza dek geçmiş olabilir.

Veri kaybı felaketi başladıktan sonra hatalı sürücü veya depolama ortamını kullanmaktan kaçının. Sürücüyü çıkarın ve dosyaları güvenli bir şekilde kurtarmak için SATA / USB adaptörünü kullanarak harici olarak başka bir bilgisayara geri takın  . Bunu yapmak, sorunlu cihazda hiçbir okuma / yazma işleminin yapılmamasını sağlar ve başarılı veri kurtarma şansını artırır.

Veri Kurtarma ile ilgili Kesin Hatlar

Depolama sürücülerinde depolanan değerli bilgiler, herhangi bir zamanda soluklaşabilir. Bunun nasıl ve neden başınıza geldiği ve silinen veya kaybolan eşyaların nasıl hayata geçirilebileceği hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir. Veri kurtarma, hızlı ve kolay bir şekilde onları kurtarmak için son çare olacaktır.

Veri kurtarma, bilgisayar uzmanı veya teknoloji meraklısı olmanızı gerektirmez. Bunun yerine, kalıcı olarak kaybettiğiniz veya sildiğiniz neredeyse her şeyi kurtarabilmek için ihtiyacınız olan tek şey az sayıda temel bilgisayar becerisidir. Önceki bilgiler ve kılavuzlu adımlarla, karmaşık veri kaybı durumlarından bile verileri sorunsuz bir şekilde kurtarabilirsiniz. Bu kadar teknik veya bilgisayar yeni başlayan değilseniz endişelenmeyin; 3 veya 4 adımdan daha fazla olmayan bir sürede verileri kurtarmanıza yardımcı olmak için genellikle sihirbaz tabanlı kurtarma adımları ile birlikte gelen kolay ve sezgisel veri programlarını kullanarak veri kurtarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.