PC dünyasına girdiyseniz, hiç şüphesiz termal macun hakkında bir fikriniz vardır. Bu malzeme, diğer isimlerin yanı sıra termal gres, ısı macunu, CPU macunu, termal jel ve termal arayüz malzemesi (TIM) olarak da bilinir. Ne derseniz deyin, termal macunun doğru uygulanması, CPU’nuzun düzgün çalışmasını sağlamanın önemli bir parçasıdır.

Bu yüzden sadece nasıl çalıştığını değil, aynı zamanda bir CPU ile çalışırken doğru bir şekilde nasıl uygulanacağını bilmek önemlidir.

Termal macun

Ne zaman Termal Macun Uygulamanız Gerekir?

Herhangi bir soğutma solüsyonu monte edilirken termal transfer malzemesi kullanılır. İnsanlar bir PC oluşturma bağlamında termal macunu düşündüklerinde, muhtemelen bir CPU soğutucu kurma sürecinden bahsediyorlar. Örneğin bir grafik kartı satın aldığınızda, termal çözüm zaten entegre edilmiştir. Özel sıvı soğutma gibi satış sonrası çözümlerle ilgilenmiyorsanız, genellikle GPU’ya bir soğutucu monte etmek konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bir CPU soğutucu ile istediğinizi seçme seçeneğiniz vardır, ancak bu genellikle kendiniz kurmanız gerektiği anlamına gelir.

Bilmeniz Gereken Koşullar

Termal macunun nasıl çalıştığını doğru bir şekilde açıklamak için, kullanacağımız bazı terimleri tanımlamaya değer.

Merkezi İşlem Birimi (CPU)  – Bir bilgisayarın bilgi işlem merkezi. Tüm işletim talimatlarını yürütür ve bilgisayardaki diğer donanıma talimatlar gönderir. Bilgisayar bir gövdeyse, CPU beyindir ve herhangi bir bilgisayarın çalışması için kesinlikle kritiktir. Modern CPU’lar saniyede yüksek miktarda işlem gerçekleştirir ve bu da ısı üretir. Bir CPU’nun en yüksek verimlilikle çalışması için, genellikle sadece bu amaç için tasarlanmış bir soğutma aparatı ile düzgün bir şekilde soğutulması gerekir. Termal macun önemli hale geliyor. CPU’nun nasıl yapıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz  , üretim süreci hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Entegre Isı Yayıcı (IHS) –  CPU’nun metal “kapağı”. Bu, ısıyı işlemcinin kendisinden bir CPU soğutucusuna dağıtmak ve aynı zamanda içerideki işlemciye koruma sağlamak için tasarlanmış bir soğutucu görevi görür. Bu, CPU’nun bir anakarta takıldıktan sonra hala maruz kalan kısmıdır ve termal macun uyguladığınız yüzeydir.

CPU Soğutucu –  CPU’nuzu optimum sıcaklıklarda çalıştıran cihaz. CPU soğutucular genellikle CPU’nun çalışmasıyla oluşan ısıyı değiştirmek için hava veya sıvı kullanır.

Taban Plakası –  CPU’nun IHS’sine bağlanan bir hava soğutucusunun metal tabanı. Bu tasarım, konveksiyon yoluyla ısının ısı emicinin kanatlarına aktarılmasına izin verir, burada daha sonra bir fan ile yeniden dağıtılabilir.

Su Bloğu  – All-in-One (AIO) sıvı soğutucusu veya özel bir soğutma döngüsü kullanırken IHS’ye bağlanan aygıt. IHS’den ısıyı ısı transfer sıvısına aktarır, bu daha sonra bu ısının bir radyatördeki fanlar tarafından yeniden dağıtılacak şekilde yerini değiştirir.

Termal Macun –  Bir soğutma çözeltisi takmadan önce bir işlemciye uyguladığınız gümüşi gri bir madde. Isının işlemcinin IHS’sinden, bu ısıyı dağıtmak için tasarlanmış CPU soğutucusunun taban plakasına veya su bloğuna verimli bir şekilde aktarılmasını sağlar.

Neden Termal Macun Gerekiyor?

CPU soğutucusunun metal tabanı ve CPU’nun IHS’si çıplak gözle pürüzsüz görünse de, bu metal plakalar zayıf ısı transferine neden olabilecek mikroskobik kusurlara sahiptir. İki yüzey bu kusurlar nedeniyle tam temas halinde değildir, bu nedenle termal macun bu hava boşluklarını doldurur ve daha verimli bir ısı transferine izin verir.

Basitçe söylemek gerekirse, termal macun CPU soğutucunuzun işini yapmasına yardımcı olur ve daha soğuk bir CPU, azaltma gibi daha az potansiyel performans sorunu anlamına gelir.

Termal Macun Uygulaması İçin Önemli Hazırlıklar

Çoğu işlemci, en yüksek verimlilikle düzgün bir şekilde çalışmak için bir tür termal çözüm gerektirir, ancak bir PC’ye CPU soğutucusu takma işlemi benzersizdir.

Her CPU soğutucusunun termal macuna ihtiyacı vardır, ancak çoğu önceden uygulanmıştır, bu da kurulum işlemini basitleştirir. Önceden uygulanmış macun olup olmadığını öğrenmek için CPU soğutucunuzun CPU’ya takılan taban plakasının altını veya su bloğunu kontrol edin. Gümüş macun zaten oradaysa, kurulum işlemi sırasında daha fazla eklemenize gerek yoktur.

Başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta:

  • CPU’nun temiz olduğundan ve üzerinde eski bir termal macun olmadığından emin olun. Varsa, eski macunu izopropil alkol ve dökülmeyen bir mikrofiber bez veya kağıt havlu ile CPU’nun kapağından dikkatlice çıkarın ve devam etmeden önce kurumasını bekleyin.
  • Termal macunu uygulamaya başlamadan önce, CPU soğutucunuzun geri kalanının kurulmaya hazır olduğundan emin olun. Talimatlara bakın, CPU soğutucusunu takmak için her adımın tamamlandığından emin olun ve elinizde gerekli tüm aletlerin bulunduğundan emin olun.
CPU termal macunu temizleyin

Kaçınılması Gereken Durumlar:

  • Kabaca bir bezelye veya pirinç tanesi olan doğru miktarda termal macun kullandığınızdan emin olun. Etkili olması için, yetersiz bir miktar ihtiyaç duyulan yüzey alanını kapsamaz. Metal yüzeylerin birbirinden çok uzak olması nedeniyle macunun etkinliğini çok fazla azaltır ve ayrıca kurulum sırasında anakarta dökülme riski vardır.
  • Termal macunu kendinize CPU’ya yaymak cazip gelebilir. Takılan taban plakası veya su bloğundaki basıncın sizin için yapmasını öneririz. Yanlış manuel uygulama macun içinde hava kabarcıklarının oluşmasına neden olabilir, bu da termal iletkenliği olumsuz etkileyebilir.
  • Hamuru tekrar kullanmak hava kabarcıklarının oluşmasına da neden olabilir. Yükleme işlemi sırasında bir sorun oluşursa ve CPU soğutucusunu çıkarmanız gerekiyorsa, yukarıda belirtilen tüm macunları tamamen temizlemeniz ve ardından yeni bir uygulama ile tekrar denemeniz gerekir. Bir uygulamayı kesinlikle kullanmanız gerekiyorsa – örneğin, yedek macunu beklerken – bunu yapabilirsiniz, ancak bunun kısa vadeli bir çözüm olduğunu ve CPU soğutucunuzu uzun süreli kullanmadan önce uygun bir şekilde yeniden uygulanmasını tavsiye ettiğimizi unutmayın.
Doğru miktarda termal macun

Termal Macun Nasıl Uygulanır – Adım Adım

Kurulum işlemine başlamadan önce bu bölümün tamamını okumanızı öneririz, böylece ne bekleyeceğinizi bilirsiniz ve önceden plan yapabilirsiniz.

  1. Başlamadan önce ilgili tüm talimatları okuyun. Bu, CPU soğutucunuz ve termal macununuzla birlikte gelenleri içerir. Her termal macun ve CPU soğutucusu markası biraz farklıdır ve başlamadan önce kendi ayrıntılarınızı bilmek, sürecin daha sorunsuz geçmesine yardımcı olacaktır.
  2. CPU’nun IHS ortasına termal macun uygulayın. ( Soğutucunuza önceden uygulanmış termal macun varsa, bu adımı atlayabilirsiniz .) Entegre ısı dağıtıcısının merkezine sadece küçük bir miktar – kabaca pirinç tanesi veya bezelye boyutu – uygulamanız gerekir. .
  3. CPU soğutucusunu takın. Soğutucunuzun taban plakasını veya su bloğunu CPU’ya yerleştirmek için hafif, yukarıdan aşağı basınç kullanın ve soğutucuyu montaj mekanizmasına takarken bu basıncı tutun. Soğutucunun kaymasını önlemek ve termal macunu eşit olarak dağıtmak için yeterli güç kullanmak isteyeceksiniz, ancak anakartı eğmek veya CPU’ya zarar vermek için yeterince sert itmek istemezsiniz. Anakarta köşegen bir şekilde takarken soğutucuyu yerinde tutun, vidaları (vida mekanizması kullandığınızı varsayarak) sanki onlarla “X” çiziyormuş gibi sabitleyin. Dört vidayı da takana kadar vidaları tamamen sıkmayın, ardından eşit basınç sağlamak için bir sonrakine geçmeden önce her birini birkaç kez çevirin.
  4. Çalışmanızı iki kez kontrol edin. CPU soğutucusunun taban plakası veya su bloğu sıkıca takıldıktan sonra, her şeyin doğru göründüğünden emin olmak için çalışmanızı kontrol edin. CPU’nun kenarlarına veya anakartın herhangi bir yerine dökülen termal macun olmamalıdır. Varsa, çok fazla macun kullandığınız anlamına gelir ve alkol ile temizlemeli ve işlemi tekrar başlatmalısınız. Her şey temiz görünüyorsa ve soğutucu dokunduğunuzda hareket etmiyorsa, tebrikler! Bu kritik adımı tamamladınız.
Termal macun nasıl uygulanır

Termal Macunu Ne Sıklıkta Değiştirmelisiniz?

Çoğu durumda, birkaç yılda bir defadan fazla tekrar uygulamanız gerekmez, ancak soğutucunuzu herhangi bir nedenle çıkarırsanız macununuzu değiştirmeniz gerekir. CPU sıcaklıklarınızın yükseldiğini fark ederseniz termal macunu yeniden uygulamayı da düşünebilirsiniz.

Şüpheniz varsa, termal macun üreticisine danışın ve önerilerini izleyin.

Serin Kalın 🙂

Termal macun, CPU veya GPU gibi oyun donanımı kadar sık ​​tartışılmayabilir, ancak bu bileşenlerin en iyi şekilde çalışmasını sağlamanın önemli bir parçasıdır. Termal macunun nasıl düzgün bir şekilde uygulanacağını bilmek, CPU’nuzdan en iyi performansı aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.