Nasıl yapılır ?

Başlarken

Cep Telefonunuzun Bakımını Yapma Adım 1

Cep telefonunuzu çok fazla güneşe veya yağmura maruz bırakmayın. Bu özellikle LCD ekranlı akıllı telefonlar için önemlidir

 • Telefon suya batırılmışsa veya şiddetli yağmur altında kullanılmışsa, mümkün olan en kısa sürede kurulayın. Telefon ciddi şekilde ıslanırsa, hemen açılmaması önerilir. Bu, iç parçaların elektrik yanmasını önler. Bunun yerine, mümkün olan en kısa sürede onarım için gönderin.
  Cep Telefonunuzun Bakımını Yapma Adım 1Bullet1 başlıklı resim
 • Cep telefonu uzun süre boşta kalırsa, özel nem işlemine ihtiyaç duyabilir. Nemli bölgelerde, cep telefonunun iç nemi parçalara zarar verebilir. Cep telefonunuzu kullanırken makul bir süre boşta kaldığında, belirli bir iç sıcaklığa ulaşmış olacaktır. Bu, biriken suyun normal zamanlarda buharlaşmasına neden olabilir. Vücuda zarar vermemek için antene dokunmayın.
  Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 1Bullet2
Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 2
Cep telefonunuzun hasar görmesini veya telefon görüşmelerinin kalitesinin düşmesini önlemek için değiştirilmiş parçalar takmayın.

Kurumsal çözümlerimiz ile güvenli ve stabil yapılara sahip olabilirsiniz.

İpuçları

Uygulama

Cep telefonunuzun hizmet ömrünü uzatmak için bazı yararlı ipuçları:

 • Cep telefonunuzu ve aksesuarlarını çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.
  Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 3Bullet1
 • Cep telefonunuzu kuru tutun. Yağmur, nem ve sıvıların hepsi hassas elektronik devre kartlarını aşındırabilen mineraller içerir.
  Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 3Bullet2
 • Cep telefonunuzu tozlu veya kirli yerlerde kullanmayın veya saklamayın, aksi takdirde devre veya temel bileşenler zarar görebilir
  Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 3Bullet3
 • Telefonunuzu aşırı ısınabileceği yerlerde saklamayın. Yüksek sıcaklıklar akülere zarar vererek veya plastik parçaların bazılarını eriterek elektronik cihazların ömrünü kısaltarak deformasyona neden olabilir. Ayrıca, sıcaklık yeterince yükseldiğinde, telefonunuzun içinde nem oluşacaktır ve bu elektronik devre kartlarına zarar verebilir.
  Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 3Bullet4
Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 4
Telefonunuzu açmaya çalışmayın. Bu, telefonlara ve bunların nasıl çalıştığı hakkında fazla bilginiz yoksa hasara neden olabilir ve tehlikeli olabilir.

Kontrol

Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 5
Cep telefonunuzu atmayın, üstüne vurmayın ya da sallamayın. Sert kullanım dahili devre kartlarına veya ekrana zarar verebilir.
Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 6
Telefonu temizlemek için güçlü kimyasallar, temizleme deterjanı veya güçlü deterjanlar kullanmayın. Yumuşak bir bez, tercihen hafif nemli bir bez kullanın.
Cep telefonunuzu uygun şekilde koruyun. Telefon veya herhangi bir parçası çalışmıyorsa, en yakın yetkili bakım merkezine götürün.
Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 8

Bakım

Telefonunuzu kullanırken uygun şekilde bakım yapın. Korunma tedaviden daha iyidir. Her zaman kazaların olmasını beklerseniz, çok geç olabilir. Bazı günlük bakım yöntemlerini biliyorsanız, bunlar telefonunuza çok faydalı olacaktır.

 • Bir cep telefonu kılıfı kullanın. Telefona yapılan aşınma miktarını azaltabilirler. İkincisi, ıslandığında telefonun zarar görmesini de azaltabilirler.
  Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 8Bullet1
 • Tabii ki bu, kılıfın kullandıktan sonra aleve dayanıklı olduğu anlamına gelmez. Zarar vermemek için dikkatli olun.
Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 9
Telefonunuzda hasar varsa, işleri daha da kötüleştirecek ortamlara maruz bırakmamaya dikkat edin. Örneğin, cep telefonunuzda bir çatlak veya delik varsa, yağmur suyu kolayca içeri girebilir ve devre kartının erozyonu gibi dahili hasara neden olabilir.

 • Yağmurda veya banyoda cep telefonu kullanmayın.
  Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 9Bullet1
 • Cep telefonunuzu soğuk hava çıkışına koymayın, çünkü cep telefonundaki yoğuşma devre kartını görünmez şekilde aşındıracaktır. Bu ne kadar uzun olursa, devre kartının su erozyonu o kadar şiddetlidir. Başlangıçta hiçbir şey fark etmeyebilirsiniz, ancak devam ederseniz, telefon çalışmayı durdurabilir.
 • Nasıl taşıdığınıza dikkat edin. Herkesin cep telefonu taşımak için farklı yolları vardır, ancak bazı yöntemler hasar olasılığını artırabilir. Örneğin, kotunuzun arka cebinde bir telefon taşımak, yürürken düşmenize veya yanlışlıkla oturursanız hasar görmesine neden olabilir. Ayrıca, insanlar ince cepleri göğüs cebinde tuttuklarında, eğilirlerse kolayca düşebilirler.
  Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 9Bullet3

Kontrol

Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 10
Telefonu manyetik bir şeyin yakınına koymayın. Telefonun hoparlörlerinde küçük mıknatıslar bulunur. Bir mıknatıs hoparlörlere çekilirse, sesi engelleyebilir, yani duymak daha zordur.
Telefonunuz için “ilk yardım” ı bilin. Cep telefonunun bir noktada, örneğin yağmur veya üzerine içki dökülmesi gibi suyla temas etmesi muhtemeldir. Eğer bu olursa:

 • Hemen gücü kapatın ve ardından su korozyonunu önleyen devre kartlarını önlemek için pili çıkarın. Su, telefonunuzun bir düşmanıdır – onunla temas ettikten sonra, telefonunuz en kısa sürede onarım için gönderilmelidir.
  Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 11Bullet1
 • Do DEĞİL hücre telefonun dahili nem kurutmak için saç kurutma makinesi kullanın. Bu yarardan çok zarar verebilir. Bunun yerine, bir gün boyunca bir torba pişmemiş pirinç içine koyun.
Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 12
Bazen, bir güç kaynağına takıldığında ve bekleme modundayken, telefon otomatik olarak kapanacaktır. Birçok kullanıcı bu durumu yaşamıştır ve bunun birkaç olası nedeni vardır:

 • Taktığınız güç kaynağı çok yüksek ve bu nedenle sigorta atmış. Bu bir tamirhaneye gönderilebilir ve düzeltilebilir.
 • Pilin kendisi eskidi. Bu aynı zamanda bir tamirhaneye gönderilip düzeltilebilir veya değiştirilmesi gerekebilir.
  Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 12Bullet2
 • Pil, kir içeren metal parçalarla temas etti, zayıf elektrik temasına neden oldu ve şarj edilmesini durdurdu. Sorun, temas terminallerinin oksidasyonundan kaynaklanır ve temizlemek için bir tutkal çubuğu kullandığınız sürece durum iyileştirilir.
 • Pil çok gevşek. Çok gevşek olmasını önlemek için pil ile cep telefonu arasına kağıt koyabilirsiniz. Do not pil ve telefonun terminalleri arasında kağıt koydu.
Cep telefonunuz kaybolursa, önce polisi bulup bulmadığını polise sorun. Değilse, cep telefonu sağlayıcınızı arayın ve yasadışı faaliyetler için kullanılamayacak şekilde telefonu kilitlemelerini sağlayın.
Image titled Maintain Your Mobile Phone Step 14
Telefonunuzun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak için düzenli bakım önemlidir. Bunu düzenli olarak, mümkünse haftada bir kez yapın.