Sunucular ağınızın kalbidir. Herhangi bir sorun olmadan 7/24 çalışıyorlar, ancak düzenli bakım gerektiriyorlar. Sunucu ve ağınız da düzgün ve sorunsuz bir şekilde çalışacak ve sistem kapalı kalma sürelerini veya bilgisayar verilerinin kaybını önleyecek şekilde uygun şekilde tutulmalıdır.

Sunucu Bakımı nedir?

Sunucu bakımı, bir bilgisayar ağının sorunsuz çalışabilmesi ve kesinti veya veri kaybını önleyebilmesi için bir sunucu yazılımını güncel tutma ve çalıştırma işlemidir. Düzenli bakım, sunucunun beklendiği gibi çalışmasını sağlar ve toplam veya kısmi ağ arızasını önlemeye yardımcı olur. Sunucunun performansını gözden geçirmek, otomatik sistem izleme yardımcı programlarının düzgün bir şekilde kurulmasını ve yapılandırılmasını sağlamak, potansiyel güvenlik risklerini tanımlamak ve verileri düzenli aralıklarla yedeklemek gibi görevleri içerir.

Eğer kullanırsanız sunucu doktor sunucu yönetimi çözümleri, sunucu arızası ve kesmek hakkında endişe gerekmez. Sunucuyu 7/24 izler, inceler ve bakımını yaparlar, ancak kendi sunucunuzu korumak ve yönetmek istiyorsanız, sunucu bakım kontrol listenizin bir parçası olması gereken birkaç ipucu aşağıda verilmiştir.

Kullanışlı Bakım İpuçları:

Başlangıç kontrolleri:

1. Yedeklemelerinizin çalıştığını doğrulayın.
Sunucu veritabanınızda ve sisteminizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce, güncelleme yapmadan önce bir yedek almanız gerektiğinden ve yedeklemelerinizin sorunsuz çalıştığından emin olun. Doğru yedeklemeyi ve doğru konumu seçtiğinizi unutmayın.

2. Disk kullanımını kontrol edin.
Disk depolama alanınızı temiz tutun ve sunucu sisteminizi bir arşiv sistemi olarak kullanmayın. Zaman zaman kullanılmayan eski e-postaları, günlükleri ve yazılım sürümlerini silin. Daha küçük bir veri alanı daha hızlı kurtarma anlamına gelir. Disk bölümünüz yüzde 100’e ulaşırsa disk kullanımınıza dikkat edin, sunucunuz çalışmayı durdurabilir ve veritabanı tabloları ve veriler bozulabilir ve kaybolabilir.

3. RAID Alarmlarını izleyin.
RAID durumunuzu izlemelisiniz; tüm sunucular RAID kullanmalıdır. 5 yıllık deneyimimde RAID’in başarısız olduğu çeşitli sistemlerde çalıştım. Tek bir disk hatası, tam bir sistem hatasına neden olabilir.

4. İşletim Sisteminizi Güncelleyin.
Linux kullanıyorsanız her zaman sisteminizi güncelleyin, çünkü böyle bir işletim sistemi sürümü sık sık güncellenir ve bu güncellemelerin üstünde kalmak zor olabilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için, otomatik düzeltme eki yönetim araçlarını kullanabilir ve bir sistem güncel olmadığında uyarmak için izlemeyi yürütebilirsiniz. Sunucunuzu manuel olarak güncellüyorsanız (veya hiç değiştirmiyorsanız) önemli güvenlik güncellemelerini kaçırabilirsiniz. Güncellemelerinizi otomatikleştiremiyorsanız, sisteminizi güncellemek için bir zamanlama oluşturun. Bu, sisteminizin saldırıya uğramasını önleyecektir.

Kurumsal çözümlerimiz ile güvenli ve stabil yapılara sahip olabilirsiniz.

5. Kontrol Panelinizi güncelleyin.
Bir hosting cpanel kullanıyorsanız, onu da güncellediğinizden emin olun. Bu, sisteminizi güncel ve barındırma ile ilgili bilinen sorunu çözecektir.

Kontrollere devam edin:

6. Uygulama güncellemelerini kontrol edin.
CMS veya web uygulaması için herhangi bir açık kaynak programı kullanıyorsanız, özellikle WordPress gibi popüler programları her zaman web uygulamalarınızı güncelleyin.

7. Uzaktan yönetim araçlarını kontrol edin.
Uzak sunucunuzu uzak konsol, uzaktan yeniden başlatma ve uzaktan kurtarma modu aracılığıyla koruyun, bunlar uzak sunucu yönetimi için gerekli araçlardır.

8. Donanım hatalarını kontrol edin.
Donanım sorunları yaygındır, ancak büyük bir sorun oluşturur, bu nedenle disk okuma hatası, ağ hatası gibi herhangi bir donanım sorunu için günlüğü inceleyebilirsiniz. Bunlar nadirdir, ancak özellikle sistem normal aralıklarda çalışmıyorsa, görülmeye değerdir.

9. Sunucu kullanımını kontrol edin.
Sunucunuzun diskini, CPU’sunu, RAM’ini ve ağ kullanımını inceleyin.

10. Kullanıcı hesaplarını inceleyin.
Personel değişiklikleri, müşteri iptalleri veya diğer kullanıcı değişiklikleriniz varsa, bu kullanıcıları sisteminizden kaldırmak istersiniz. Eski siteleri ve kullanıcıları depolamak hem güvenlik hem de yasal bir risktir.

11. Parolaları değiştirin.
Bir sunucu yönetimi uzmanı olarak, özellikle bakım için başkalarına şifre verdiyseniz, her zaman 6-12 ayda bir şifreleri değiştirin.

12. Sistem güvenliğini kontrol edin.
Uzaktan denetim aracı kullanarak sunucunuzun güvenliğinin düzenli olarak gözden geçirin.