Bilgisayar Bakımının Önemi

Bilgisayarlar günlük yaşamınızda hayati bir rol oynar ve örneğin, internette sörf yapmak, film izlemek, oyun oynamak, işlerle uğraşmak, vb.Gibi birçok şey yapmak için bir PC kullanabilirsiniz. PC bakımı, bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için çok önemlidir. .

Fanı temizlemediğiniz için sabit disk çökmesi, kötü bir virüsün kaldırılması veya CPU’nun kızartılması nedeniyle önemli dosyaları kaybettiyseniz, belki de bilgisayarınızı neden korumanız gerektiğini açıkça biliyorsunuzdur.

Technet Bilişim olarak, güncel tekonolojileri takip ederek sizin için en iyiyi hedefliyoruz

Korunma tedaviden daha iyidir! Bazı temel PC bakım görevlerini gerçekleştirmek için biraz zaman ayırırsanız, yalnızca makinenin en iyi performansa sahip olduğundan emin olmakla kalmaz, aynı zamanda cihazın ömrünü de uzatabilirsiniz. Aksi takdirde, masaüstü / dizüstü bilgisayar bakımı için harcadığınız birkaç dakika, gelecekte saatlerce gereksiz çalışmaya dönüşebilir.

windows 10 bakım küçük resmi

Bilgisayarınızı kullanırken, bilgisayarınızın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak ve onu korumak için bazı gerekli görevleri gerçekleştirmeniz gerçekten önemlidir.

Şimdi, düzenli olarak yapmanız gereken bilgisayar bakım adımlarına ve bunları etkili bir şekilde nasıl yapacağınıza bakalım. İlk olarak, türlerini bilmelisiniz.

Bilgisayar Bakım Türleri

Bir bilgisayarın bakımı konusunda, bu durumu göz önünde bulundurmalısınız: PC’nizin hem donanım hem de yazılımı, önemli oldukları ve sistemin çalışması üzerinde belirleyici bir etkisi olacağı için korunmalıdır. Yani, bilgisayar bakımı onlarla ilgilidir.

Ayrıca, dört tür PC bakımı vardır ve işte bilmeniz gereken her şey burada.

1. Öngörülü Bakım

Bu, olası arızaları tahmin etmek ve bazı olası sorunları önlemek için bir teşhis aracı kullanmayı ifade eder. Ve ortak bir yol, bilgisayar sisteminizi izlemek ve düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Bu araç pil seviyelerini, CPU sıcaklığını ve diğer özellikleri kontrol edebilir ve size bilgi verebilir.

2. Önleyici Bakım

Bu tip yaygındır ve olası arızaları önlemek, sistemin işlevini iyileştirmek ve çeşitli bilgisayar bileşenlerinin ömrünü uzatmak için gerçekleştirilir. Önleyici bakım, sistemdeki zayıf noktaları algılayabildiği, sistem kapalı kalma süresini azaltabildiği ve onarım sayısını azaltabildiği için faydalıdır.

Önleyici yazılım bakım genellikle kurtararak-up disk alanı ve yedeklerden tarayıp antivirüs aracılığıyla temizlik oluşturulmasını kapsamaktadır RAM . Önleyici donanım bakımı, ekipmanın ve bileşenlerinin periyodik olarak temizlenmesi anlamına gelmelidir.

3. Düzeltici Bakım

Önceki iki tür çalışmazsa ve bir sorun oluşursa, bu bakımı gerçekleştirmelisiniz. Arıza sorunlarını çözmenin yanı sıra, nedeni bulmalı ve tekrar olmasını önlemelisiniz.

4. Evrimsel bakım

Son tür, daha verimli çalışabilmesi için bilgisayarınızın sistemini geliştirmektir. Bu tür hem donanım hem de yazılımla ilgilidir, böylece daha iyi performans için Windows’u güncelleyebilir ve bilgisayarın çeşitli bölümlerini değiştirebilirsiniz.

Bilgisayar Bakım İpuçları

Şimdi bilgisayar bakım türlerinin ayrıntılı açıklamasını açıkça biliyorsunuz. Aşağıdaki bölümde, size bazı yararlı ipuçları sunulmaktadır ve hepsi bu türlerden birine aittir. İşte bilgisayar bakım kontrol listesi.

1. Bilgisayarınızı Temizleyin

Bilgisayarınızda toz varsa, iğrenç görünüyor ve PC ısıyı yakalayacak ve performansını ve ömrünü azaltacaktır. Böylece, kasayı açabilir (masaüstü için) ve tozu üfleyebilirsiniz. Ayrıca kasayı silmek için nemli bir bez kullanın. Masaüstü için monitörü unutmayın.

Ayrıca, soğutma fanlarınızı ve klavyenizi tıkayabilir. Yani, onları da temizlemelisin. Bir basınçlı hava kabı yardımcı olur. Ayrıca, bir dizüstü bilgisayar ve masaüstünün bağlantı noktalarını ve yarıklarını ihmal etmeyin.

bilgisayarınızın tozunu temizleyin

2. Havalandırma deliklerini engellemeyin

İnsanlar gibi makinelerin de nefes alması gerekir. Bu nedenle, bilgisayarınızın düzgün çalışması için yeterince serin kalmasını sağlamayı amaçlayan havalandırmayı engellemeyin.

3. Yiyecek ve İçeceklerinizi Bilgisayarlardan Uzak Tutun

Sonuç ciddi olduğu için dizüstü bilgisayarınız veya masaüstünüzde yemek yemeyin ve içmeyin. Örneğin, tek bir dökülme veya yiyecek artıkları cihazınızın kasasına girdikten ve dahili bileşenlere zarar verdikten sonra klavyeniz yok edilebilir.

4. Pilinizi Aşırı Şarj Etmeyin

Cihazınızı her zaman takılı tutmayın. Bunun nedeni, gereksiz şarjın pilin rejeneratif kapasitesini geciktirebilmesidir. Genellikle, dizüstü bilgisayarınız için % 20’ye ulaştığında şarj olmamasını sağlayacak bir ayar yapabilirsiniz.

Not: Bazen PC’nizin takılı olduğunu ancak şarj olmadığını görürsünüz . Bunun nedeni ayarlarınızdır.

5. Önemli Dosyalarınız ve Sisteminiz için Yedek Oluşturun

Bir bilgisayar sahibi olarak yapabileceğiniz en önemli şey, sabit sürücünüzde depolanan önemli verileri yedeklemektir. Bu ipucu, beklenmedik sabit sürücü arızası, ciddi bilgisayar sorunları, virüsler vb. Nedeniyle veri kaybına neden olabileceğinden, düzenli kişisel bilgisayar bakımının da hayati bir parçasıdır. Ayrıca, sistem çöküyor ve önyükleme yapamıyor.

Böylece, şimdi bir yedek oluşturun.

6. Antivirüs ve Kötü Amaçlı Yazılım Taramalarını Düzenli Olarak Çalıştırın

Bu bilgisayar bakım ipucu söylemeye gerek yok ama biz yine de söylüyoruz. Herhangi bir bilgisayarda, tehditleri gerçek zamanlı olarak izlemek ve bilgisayarı güvende tutmak için kaldırmak için geleneksel virüs koruma ve casus yazılım algılama yazılımı olmalıdır.

Windows 10’da, Windows Defender size gerçek zamanlı virüs ve tehdit önleme, hesap koruması, güvenlik duvarı ve ağ koruması vb.

Alternatif olarak bilgisayarınıza Malwarebytes veya Avast gibi bir virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılımdan koruma programı yükleyebilirsiniz . Virüs, casus yazılım, kötü amaçlı yazılım vb. İçin tam bir tarama yapmak için böyle bir araç çalıştırmanız yeterlidir.

7. Güvenlik Duvarınızı Daima Çalıştırın

İşletim sistemindeki Windows Güvenlik Duvarı , kötü amaçlı yazılımlara karşı ilk savunma hattıdır. İnternetten bazı bilgileri filtreleyebilir ve zararlı olabilecek programların yüklenmesini engelleyebilir. Bu araç her zaman çalışıyor olmalıdır. Üretici veya geliştirici dışında bir üçüncü taraf kaynağından yeni uygulamalar yüklediğinizde oldukça kullanışlıdır.

Denetim Masası’na gidin , Windows Defender Güvenlik Duvarı> Windows Defender Güvenlik Duvarını açın veya kapatın ve Güvenlik Duvarının etkinleştirildiğinden emin olun.

Windows Defender Güvenlik Duvarını aç

8. Kullanmadığınız Programları Kaldırma

Bir bilgisayarı uzun süre kullanırken, her türlü programı yüklemiş olabilirsiniz. Bazen bunları yüklediğinizi unutabilir veya fark etmeyebilirsiniz. Bu programlar zaman içinde bilgisayarınızı yavaşlatır ve fazla disk alanı kaplar. Hatta bazıları arka planda çalışır ve sistem kaynağını tüketir.

Bu nedenle, gereksiz programları kaldırmalısınız. Bu işi yapmak için uygulama listesine Denetim Masası> Programlar ve Özellikler’e gidin . Ardından, Kaldır seçeneğini belirlemek için her bir programı sağ tıklatın .

Panelindeki programlar ve özellikler

9. Windows Sistemini ve Programlarını Güncelleyin

Bilgisayarınızın en iyi durumda olduğundan emin olmanın en iyi yollarından biri işletim sisteminizi güncel tutmaktır. Windows sistemi için Microsoft, genel kullanıcı deneyimini geliştirmek için her zaman güncellemeleri ve güvenlik yamalarını kullanıma sunar.

Windows Update’e gidebilir , mevcut güncellemeleri kontrol edebilir ve yüklemek için bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz. Ayrıca, en son sürücü yazılımını yüklediğinizden emin olun.

Windows güncelleme
Windows güncellemesi şu anda güncelleme küçük resmini kontrol edemiyor

Ayrıca, kritik programları güncellemelisiniz. Sadece üreticinin web sitesine gidin ve yüklemek için programınızın en son sürümünü indirin.

10. Diskinizi Temizleme

Zaman geçtikçe, PC’niz geçici dosyalar, küçük resimler, web sayfaları, eski Windows kurulumu ve daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda gereksiz bilgi ile doludur. Çok fazla disk alanı kaplıdır ve bilgisayar yavaşlayabilir.

Diskinizi temizlemek mükemmel bir bilgisayar bakım ipucudur. Windows’da Disk Temizleme’den yardım isteyebilirsiniz. Windows 10 kullanıyorsanız, geçici dosyaları silmek için Ayarlar> Sistem> Depolama’ya gidebilirsiniz .

Windows 10'da depolama algısı

11. Disk Alanı Analiz Aracı Kullanma

Bilgisayarınızı temiz ve gereksiz verilerden uzak tutmak için, bilgisayarınızda ne olduğunu anlamak yardımcı olur. Bir disk alanı analiz aracı PC’nizi tarayabilir ve tüm verilerinizi gösterebilir.

12. PC Sisteminizi Temizleme

Bilgisayarınızın hızlı ve gereksiz kalmasını sağlamak için, Windows dosyaları önbellek, günlükler, parçalar, geçici dosyalar vb. Gibi bazı dosyaları Windows sisteminden temizlemek için bir PC temizleme aracı kullanabilirsiniz, çünkü bu dosyalar çok yer kaplayabilir, yazılım hatalarına neden olabilir ve sistemi yavaşlatır.

CCleaner en mükemmel PC temizleme araçlarından biridir ve gereksiz dosyaları harika bir şekilde temizleyebilir.

CCleaner

13. CPU ve GPU Sıcaklık İzleme Aracı Kullanma

Bilindiği gibi, PC’nin aşırı ısınması , veri bozulmasına ve PC bileşenlerinde kalıcı hasara neden olabileceğinden gerçekten ciddi bir sorun olabilir. Bilgisayarınızda CPU ve GPU, ısıtılması kolay olan parçalardır. Sıcaklığa dikkat etmek, gerekirse onları serin tutmanıza yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, bir CPU ve GPU sıcaklık izleme aracı kullanmak iyi bir bilgisayar bakım adımı olabilir. HWMonitor önerilir.

Son

Bu yazıyı okuduktan sonra, ne tür bilgisayar bakımlarının olduğunu ve bir bilgisayarın sorunsuz çalışmasını sağlamak için nasıl bakım yapılacağını açıkça biliyorsunuz.