PC Nasıl (Format) Biçimlendirilir

Yöntem1

BİRİNCİL Sürücünüzü ( Format ) BİÇİMLENDİRME

PC'yi formatlama Adım 1 başlıklı resim
Sürücü Format
Önemli verileri yedekleyin. Sürücünüzün biçimlendirilmesi, üzerindeki tüm verileri siler ve işletim sistemini kaldırır. Harici sürücü veya bulut gibi başka bir konuma yedeklenmiş önemli dosyalarınız olduğundan emin olun.

 • Sürücüyü atmadan önce güvenli bir şekilde silmeye çalışıyorsanız, bunun yerine bu makalenin Sürücüyü Güvenli ( Format ) Biçimlendirme bölümüne bakın.
PC'yi biçimlendirme başlıklı resim Adım 2
Disk yerleştirme
Windows kurulum diskinizi takın. Sürücünüzü biçimlendirmek için Windows kurulum diskinizi kullanacaksınız. Bu, birincil sürücüyü biçimlendirmenin en kolay yoludur, çünkü bunu Windows içinden yapamazsınız. Gerçekte bir ürün anahtarı girmeyeceğiniz için kendi kurulum diskinizi kullanmanıza gerek yoktur (Windows’u yeniden yüklemeye devam etmezseniz). Kurulum diskinizi bulamıyorsanız, Windows sürümünüze bağlı olarak seçenekleriniz hala olabilir:

 • Windows 7 – Ürün anahtarınızı buraya girerek Windows 7 için bir ISO dosyası indirebilirsiniz . Daha sonra indirebilirsiniz Windows 7 USB / DVD Download Tool kullanarak boş bir DVD veya USB sürücüsüne bu ISO dosyasını transfer olacağım burada .
 • Windows 8 – Windows 8 Medya Oluşturma aracını Microsoft’tan buradan indirebilirsiniz . Bu program boş bir DVD veya USB sürücüsüne (4 GB veya daha büyük) Windows yükleme medyası indirip oluşturur. Aracı çalıştırın ve yükleme medyasını oluşturmak için yönergeleri izleyin.
 • Windows 10 – Windows 10 Media Creation aracını Microsoft’tan buradan indirebilirsiniz . Windows 10 kurulum diskinizi boş bir DVD veya USB sürücüsüne indirmek ve oluşturmak için bu programı çalıştırın. Çoğu kullanıcı, aracın 64 bit sürümünü indirmelidir. Emin değilseniz, Windows’un 32 Bit mi yoksa 64 Bit mi Olduğunu Kontrol Etme konusuna bakın .
Image titled a PC Step 3
Bios ayarları

BİLGİSAYARINIZI yükleme sürücüsünden önyükleme yapacak şekİlde ayarlayın. 

Yükleyiciyi çalıştırmak ve sürücüyü biçimlendirmek için, bilgisayarınızı sabit sürücünüz yerine bu sürücüden (DVD veya USB) önyükleme yapacak şekilde ayarlamanız gerekir. Bu işlem, bilgisayarınızın Windows 7 (veya daha eski) ile gelmesine veya bilgisayarınızın Windows 8 (veya daha yenisi) ile gelmesine bağlı olarak değişir.

 • Windows 7 (ve daha eski) – Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayar ilk başlatıldığında görüntülenen BIOS, SETUP veya BOOT tuşuna basın. En yaygın anahtarlar F2F11F12, ve Del. BOOT menüsünde, kurulum sürücünüzü birincil önyükleme aygıtı olarak ayarlayın.
 • Windows 8 (ve daha yenisi) – Başlangıç ​​ekranındaki veya menüdeki Güç düğmesini tıklayın. Tuşunu  Shiftbasılı tutun ve “Gelişmiş başlangıç” menüsüne yeniden başlatmak için Yeniden Başlat’ı tıklayın. “Sorun Giderme” seçeneğini ve ardından “Gelişmiş seçenekler” i seçin. “UEFI Ürün Yazılımı Ayarları” nı tıklayın ve ardından BOOT menüsünü açın. Kurulum sürücünüzü birincil önyükleme aygıtı olarak ayarlayın.
Image titled a PC Step 4
Kurulum başlangıcı
Kurulum işlemini başlatın. Windows kurulum dosyalarını yükler ve ardından yükleme işlemini başlatır. Devam etmeden önce dilinizi seçmeniz ve şartları kabul etmeniz istenecektir.
Image titled Format a PC Step 5
Hedef sürücü seçimi
Bir “Özel” kurulum seçin. Bu, kurulum sırasında sabit sürücünüzü biçimlendirmenizi sağlayacaktır.
Image titled Format a PC Step 6
Hedef sürücü seçimi
Biçimlendirmek ( Format ) istediğiniz bölümü seçin. İlk kurulum ekranlarında ilerledikten sonra, tüm sabit diskleri ve bölümlerini göstereceksiniz. Genellikle bilgisayarınızda birkaç bölüm bulunur, bunlardan biri işletim sisteminiz, bir kurtarma bölümü ve oluşturmuş olabileceğiniz ek bölümler veya yüklemiş olabileceğiniz sürücülerdir.

 • Aynı sürücüdeki bölümleri, bunların tümünü ayrılmamış tek bir bölümde birleştirmek için silebilirsiniz. Bu, bölümlerdeki tüm verileri siler. Bölümler için “Sil” seçeneğini görmek için “Sürücü seçenekleri” düğmesini tıklayın.
 • Tüm bölümlerinizi silerseniz, biçimlendirilebilmesi için yeni bir bölüm oluşturmanız gerekir. Ayrılmamış alanı seçin ve yeni bir bölüm oluşturmak için “Yeni” yi tıklayın. Bölümün boyutunu kullanılabilir boş alanın dışına çıkarabilirsiniz. Tek bir sürücüde genellikle dörtten fazla bölüm oluşturamayacağınızı unutmayın.
Image titled Format a PC Step 7
Sürücüyü formatlıyoruz

Biçimlendirmeye başlayın

Seçilen bölümü biçimlendirin. Bölümü veya sürücüyü seçtikten sonra “Biçimlendir” düğmesini tıklayın. Biçim düğmesini görmüyorsanız, göstermek için “Sürücü seçenekleri” düğmesini tıklayın. Biçimlendirme işleminin bölümdeki tüm verileri sileceği konusunda uyarılırsınız. Kabul ettiğinizde, biçim otomatik olarak gerçekleşir. Bu işlemin tamamlanması birkaç dakika sürebilir. [1]
Image titled Format a PC Step 8
Yükleme işlemi başlasın
İşletim sisteminizi kurun. Birincil biçimlendirmeniz biçimlendirildiğinde işletim sistemi kaldırılır, böylece işletim sistemini yeniden yükleyene kadar bilgisayarı kullanamazsınız. Sürücüyü biçimlendirdikten sonra Windows kurulumuna devam edebilir veya Linux gibi farklı bir işletim sistemi yükleyebilirsiniz. Windows’u yüklemek için, biçimlendirdikten sonra kurulum programındaki diğer yönergeleri izleyin.
Yöntem2

İkİncİl Sürücüyü Bİçİmlendİrme

Image titled Format a PC Step 9

Disk Yönetimi yardımcı programını açın. 

Yeni bir harici sürücü bağladığınızda veya yeni bir dahili sabit sürücü taktığınızda, sürücüyü Windows Gezgini’nde görünmeden önce biçimlendirmeniz gerekir. Bunu Disk Yönetimi yardımcı programını kullanarak yapabilirsiniz.

 • Disk Yönetimi’ni başlatmak için  Win+R tuşuna basın ve yazın diskmgmt.msc. Windows 8 ve 10’da, Başlat düğmesine sağ tıklayıp “Disk Yönetimi” ni seçebilirsiniz.
 • Yüklü tüm sabit sürücülerinizin görünmesi birkaç dakika sürebilir.
 • Sürücüyü atmadan önce güvenli bir şekilde silmeye çalışıyorsanız, bunun yerine bu makalenin Sürücüyü Güvenli Biçimlendirme bölümüne bakın.
Image titled Format a PC Step 10
Yeni sürücüyü bölümlere ayırın (istenirse). Yeni bir sürücü taktıktan sonra Disk Yönetimi’ni ilk kez açıyorsanız, muhtemelen diski başlatmanız istenir. Bu pencere görünmezse endişelenmeyin.

 • Yeni disk 2 TB veya daha büyükse “GPT” yi seçin. Yeni disk 2 TB’tan küçükse “MBR” yi seçin.

Image titled Format a PC Step 11

Biçimlendirmek istediğiniz sürücüyü seçin. 

Tüm sürücüleriniz ve bölümleriniz Disk Yönetimi’nde listelenecektir. Yeni bir sürücü taktıysanız, “Ayrılmamış” etiketiyle büyük olasılıkla kendi satırında olacaktır. Her bölüm hakkında daha fazla ayrıntı görmek için “Durum” sütununu genişletin.

 • Windows’un yüklü olduğu bölüm olduğu için “Önyükleme” bölümünü Windows’ta biçimlendiremezsiniz.
 • Biçimlendirme, diskteki tüm verileri silecektir, bu yüzden doğru olanı seçtiğinizden emin olun.
Image titled Format a PC Step 12
Bir bölüm oluşturun (gerekirse). Sürücü Ayrılmamışsa, sürücüyü sağ tıklamanız ve “Yeni Basit Birim” i seçmeniz gerekir. Ayrılmamış alandan bir bölüm oluşturmak için istemleri izleyin.
Image titled Format a PC Step 13
Sürücüyü veya bölümü sağ tıklayın ve “Biçimlendir” i seçin. Biçim penceresi açılacaktır.
Image titled Format a PC Step 14

Format seçeneklerİnİzİ ayarlayın. 

Sürücüye yeni bir ad (Birim etiketi) verebilir ve dosya sistemini seçebilirsiniz. Windows için, maksimum uyumluluk için dosya sistemi olarak “NTFS” yi seçin. Hızlı bir biçim uygulamak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Bu seçeneğin işaretini yalnızca sürücünüzün hasar gördüğünden endişeleniyorsanız işaretleyin.
Image titled a PC Step 15
Biçimin tamamlanmasını bekleyin. Ayarlarınızdan memnun olduğunuzda Biçimlendir düğmesini tıklayın. Biçimlendirme işlemi birkaç dakika sürebilir. Biçimlendirme tamamlandıktan sonra, dosyaları saklamak ve program yüklemek için sürücüyü kullanabilirsiniz.